Lázně
Historie lázní
Více než sto let jsou zdejší prameny využívané pro léčbu dýchacích cest a plic. První zmínka o Štrbském Plese ve spojení s lázeňstvím pochází z roku 1719 a samotný vznik lázní datujeme do roku 1877. V tomto roce se díky baronovi Jozefu Szentiványi začíná poskytovat první léčebno-balneologické procedury. O osm let později dostává Štrbské Pleso status lázeňského města.
Význam lázeňského města roste především po druhé světové válce, kdy se tu léčili váleční rekonvalescenti. Také se tu léčila tuberkulóza a další nespecifické onemocnění dýchacích cest.
Od roku 1976 zde funguje sanatorium Helios a mezi lety 1995 - 1997 byl opraven léčebný dům Solisko. Tento dům dostal čtyři nejvyšší mezinárodní ocenění.
Lázeňství ve Štrbském Plese
Lázně Štrbské Pleso zaznamenávají velké úspěchy při léčbě nespecifikovaných chronických onemocněních dýchacích cest. Léčba se zaměřuje především na astma, stavy po opakovaných zápalech plic, stavy po operacích horních a dolních cest dýchacích, alergické rýmy, dermorespirační syndrom, následky poškození dýchacích cest leptavými výpary, chronické sinusitidy a sinobronchitidy atd.
Jde o nejvýše položené lázně na Slovensku a jsou tvořené komplexem léčebných domů a hotelů.
Základní metodou tohoto lázeňského města je klimoterapie. To znamená, že se léčba zaměřuje především na to, aby byl pacient co nejvíce na čerstvém vzduchu. Klimoterapie je doplněná léčebnou rehabilitací.
Zdejší vysokohorské klima, které je podmíněno geografickou polohou a zároveň je chráněno před západními a severními větry, je velmi účinné. Zdejší lesy rovněž přispívají k svěžesti a čistotě vzduchu bez bakterií.
Také tu je vysoká intenzita slunečního a ultrafialového záření. To příznivě působí na organismus a podporuje výrobu vitamínu D v těle. Vlhkost, která tu je (76%), umožňuje vykašlávání hlenů z dýchacích cest.
Mimořádné úspěchy při léčbě pacientů s chronickými onemocnění jsou částečně také připisovány atmosférické elektřině, která je charakteristická malým počtem těžkých iontů. Tento stav podnebí osvěžuje organismus.
Poslední komentáře
Diskuze
Diskuze
Diskuze